Otopark Boyası

Diğer boyalar göre farklı özellikleri bulunan otopark boyası, otoparka kullanım için dayanıklı olarak üretilmiştir. Bunun temel sebebi ise, otoparkların riskli bölgeler olmalarıdır. Bu risk kavramının şu şekilde özetlenmesi mümkündür; açık otoparklarda hava koşullarının olumsuz olması ihtimali göz önünde bulundurulmalı, kapalı otoparklarda ise sürtünme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi durumlarda normal özellikte boyaların dayanıklılık göstermesini beklemek mümkün değildir. Sürekli boya yapma ihtiyacının yok edilmesi için ise, dayanıklı, yüksek performanslı, çabuk kuruyan ve yapışma gücü yüksek otopark boyaları bu alanlarda kullanılmaktadır. Bu ise hem maddiyat, hem de hareket açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Aksi durumda boyanın sürekli yenilenmesi hem hareket israfına, hem de yüksek maliyetlere sebep olacaktır.

Otopark Boyası Türleri

Otopark boyası türleri, yapısına göre değişmektedir. Boya ise yüzeye göre belirlenmektedir. Güvenlik uyarıları, yol çizgileri, tehlike uyarıları ya da giriş çıkış okları boyalarla yapılmaktadır. Türlerine göre fosforlu, parlak ve mat malzemeli ürünlerin kullanılabileceğini söylemek mümkündür. Mat bitişli boya ile parlak bitişli boya birbirinden farklıdır. Bunların dışında otopark boyaları türlerine göre ayrılmıştır. Bu türler aşağıda verildiği gibidir;

  1. Soğuk kullanım yol çizgi boyası
  2. Termoplastik yol çizgi boyası
  3. Kullanımı tek kompenantlı yol çizgi boyası
  4. Kullanımı çift kompenantlı yol çizgi boyası

Otopark Boyası Kullanım Amacı

Otopark boyası, diğer boyalara göre sudan etkilenmeyen ve çok kuvvetli olduğu bilinen bir boya türüdür. Bu boya türünün mevcut kullanım amaçları ve kullanıldığı alanlar ise aşağıda verildiği gibidir.

· Otopark boyası, otoparktaki çizgilerin ve şeritlerin kaybolmaması amacı ile kullanılmaktadır.

· Hastanelerde, kaldırım taşlarında, tenis sahalarında, otoparklarda, basketbol sahalarında ya da karayollarında kullanılan boyalar genel olarak aynı türden çıkmaktadır. Bu konumlar kullanım açısından yoğun ve işlem yapılması zor yerlerdir.

Genel itibari ile yukarıda verilen alanlarda kullanılan otopark boyalarının sahip olması gereken en temel özellik ise şudur; otopark içlerinde kullanılan boyalar su veya yağ gibi faktörlerden etkilenmemeli, buna ek olarak özellikle araçların ani hız yapmaları nedeni ile, tekerlerin sürtünmesine bağlı olarak boyalarda kaybolma aşınma gibi durumlar meydana gelmemelidir.

Şimdi Ara
Sizin İçin Burdayız
Gönder